LatvianEnglish

Meklēt vietnē

Vēsture PDF Drukāt E-pasts

Par Daugmales pilskalnu

Gadu simteņiem ilgi Daugmales cilvēku likteņus un dzīves ritējumu ietekmējis Daugavas tuvums. Daugava bija ceļš, kas vienoja latgaļus, zemgaļus, lībiešus ar skandināviem un krieviem, bet šķīra no somugriem un baltiem. Nav saskaitāmas, cik karaspēku vienību ir gājušas pār šo zemīti.

alt

Liecību par šeit notiekošo rosīgo darba dzīvi sniedz senais DAUGMALES PILSKALNS. Kādi tik vārdi bijuši pilskalnam! Viens no senākajiem ir Handvana jeb pilsēta pie Daugavas, tāpat bijis Baltgalvja nosaukums, Pilskalns pie Tīčiem un Pukstiņiem, tagad jau krietnu laiku tas tiek saukts par Daugmales pilskalnu.


13.gadsimta dāņu vēsturnieka Sakša Gramatiķa Dānijas vēsturē ir minēta kāda Dunas/Daugavas pilsēta un tās valdnieks Handvans, ar kuru karojuši teiksmainie vikingi Hadings un Frodī.

Arī Indriķa Livonijas hronikā minēta zemgaļu osta, kas atradusies Daugmalē. Daugmales pilskalns 10. un 12.gadsimtā bijis ievērojamākais tranzīttirdzniecības centrs Rīgas līča tuvumā. 30 kilometru attālumā no jūras tas piedzīvojis savus uzplaukuma laikus. Pie Daugmales pilskalna, kur uzieta šī laika visbagātākā importa priekšmetu kolekcija Austrumbaltijā, bijusi divus hektārus liela senpilsēta ar vārtiem un ceļu, kurš veda uz ostu Daugavas krastā.


Arheoloģijas izrakumos atrastās senlietas raksturīgas baltiem, vēlākās lībiešiem. Starp atrastajām lietām ir daudz dažādu monētu, kas liecina par attīstītu tirdzniecības centru starp dažādām valstīm. Savukārt, dažādie amatniecības rīki un sadzīves priekšmeti rāda – šeit bijusi augsti attīstīta amatniecība. Atrasto bezripas un ripas keramikas māla trauku lausku skaits pārsniedz 200 tūkstošus. Tas vēl nav viss! Te atsegtas dzīvojamās un saimniecības ēkas ar akmens un māla krāsnīm, maltuve, podniecības ceplis, rotkaļu darbnīcas, dzelzs ieguves krāsns, nocietinājuma paliekas, senpilsētas vārti.

Daugmale bieži postīta un vienmēr atkal no jauna atdzimusi, arheologi konstatējuši, ka savā pastāvēšanas laikā pilskalns ir dedzis vismaz 14 reizes.

Kādi notikumi ir norisinājušies 12.gadsimta beigās nav noskaidroti... 12.gadsimta beigās senā un bagātā senpilsēta beidza pastāvēt...


Tiksimies Daugmales pilskalnā, lai atkal izdzīvotu pilskalna teiksmas un notikumus!

Par Daugmales u.c. tuvāko pilskalnu, svētvietu papildus apskates, talkošanas, rituālu un lekciju iespējām zvanīt:

2950 6255, 2637 6888


Pēdējās izmaiņas: Otrdiena, 17 maijs 2016 15:34